Procenjuje se da strah od javnog nastupa pogađa više od 75 odsto ljudi, što ga čini jednom od najčešćih fobija koja ima i specijalan naziv - glasofobija.
Mnogi koji se suočavaju sa ovim problemom trude se da izbegnu svaku situaciju u kojoj moraju da govore pred drugima, što može negativno uticati na razvoj karijere i dalje napredovanje.
Bilo da su brige usmerene na samu prezentaciju, recimo da nije dovoljno zanimljiva, ili na sposobnost govornika da svojim izlaganjem postigne određeni cilj, dobra vest je da postoji više načina kako da savladate ovaj problem i postanete samouveren govornik, bilo da se obraćate nekolicini ili hiljadama ljudi.
Držite se tema koje poznajete
Za početak, ukoliko je tema prezentacije oblast koju odlično poznajete, nema razloga za bojazan. U suprotnom, uložite više vremena da do najsitnijeg detalja upoznate sve pojedinosti konkretne teme. Na ovaj način izbegavate sve neprijatnosti koje bi mogle da nastanu ukoliko vas neko prekine pitanjem na koje ne znate odgovor. Dobra priprema je pola obavljenog posla.
Vežbajte pred ogledalom
Kako biste postigli svoj cilj i savladali prepreku koja se zove „glasofobija“ neophodno je da svaki slobodni trenuntak iskoristite za vežbanje. Koristite ogledalo kako biste vizualizovali sebe i identifikovali u kojim segmentima možete biti bolji. Isto tako možete zamoliti prijatelje ili članove porodice da budu vaša publika i na taj način steći izvesno iskustvo, iako se radi o prijateljskom okruženju. Tokom vežbanja govorite glasno i obratite pažnju na disanje. Čestim ponavljanjem znaćete gde treba da napravite pauzu, a pravilnim disanjem umanjićete napetost i sprečiti čuveno drhtanje u glasu koje vas može dodatno paralisati.
Snimite svoje izlaganje i pomno ga preslušavajte
Ova tehnika takođe može biti veoma efektna prilikom pripreme za javni nastup. Tada se stavljate u ulogu publike i jasno možete uočiti koji su delovi prezentacije preobimni, a koji nedovoljno razumljivi ili zanimljivi. Ispravite greške i ponovo snimite sebe dok prezentujete. Ponavljajte postupak sve dok ne budete u potpunosti zadovoljni pripremljenim materijalom i načinom izlaganja.
Dodajte malo humora
Pored toga što ćete nasmejati publiku i učiniti je prijemčivijom za ono što govorite, doza humora može pomoći i vama samima da se opustite. Naravno, vodite računa da šale budu umerene i blisko povezane sa temom o kojoj govorite. Uključivanje nekih ličnih anegdota koje savršeno ilustruju ono što pokušavate da iznesete, vam takođe mogu biti od pomoći u pokušaju da prezentaciju učinite zanimljivijom i da steknete dodatnu sigurnost.